Legislativní předpisy a značky kvality
Ve světě materiálů pro pokládku a lepení podlahových krytin se vyskytuje velké množství značek kvality a systémů pro označování vlastností výrobků, ve kterých se konečný spotřebitel často obtížně orientuje. Přitom jsou pro něj tyto informace velmi důležité a mohou posloužit jako argument pro výběr výrobků. Například v poslední době stále více na významu nabývá téma zdravého bydlení. Na této stránce chceme ozřejmit význam nejčastěji se vyskytujících značek kvality a označení, se kterými se na našich výrobcích můžete setkat.
EMICODE
Kód EMICODE je licencován od „Společnosti pro materiály pro pokládku podlahových krytin, lepidla a stavební výrobky s kontrolovanými emisemi“ (GEV), mezi jejíž zakládající členy patříme. Již od devadesátých let jsou naše výrobky řady Okatmos® symbolem výrobků pro zdravé bydlení a nízké emise. Také ostatní výrobky z našeho sortimentu jsou zaměřeny na splnění tohoto cíle. Kód EMICODE rozděluje licencované výrobky do emisních tříd EC 1 Plus až EC 2 - čím vyšší číslo je, tím vyšší jsou emise výrobku. Moderní materiály pro pokládku podlahových krytin se mohu chlubit označením EC 1 Plus (velmi nízké emise Plus) nebo EC 1 (velmi nízké emise). Dodržování parametrů emisního označení EMICODE je u licencovaných výrobků velmi přísně kontrolováno. Po přidělení licence se výrobky v rámci provádění kontrol nakupují volně na trhu a dodržení emisních kritérií se nechává kontrolovat ve zkušebním ústavu. Díky těmto transparentním pravidlům a opatřením se v našem odvětví těší EMICODE vysoké prestiži a jedná o nejrozšířenější značku kvality.
Více informací můžete najít na tomto odkazu: www.emicode.com
Modrý anděl
Skoro každý zná označení Modrý anděl. I výrobci materiálů pro pokládku a lepení podlahových krytin si mohou svoje výrobky nechat tímto označením, symbolizující ochranu životního prostředí, označit. Certifikace se provádí podle regulativu DE-UZ 113. Její součástí je externí zkouška emisního chování výrobku. Kromě toho musí výrobky označené značkou Modrý anděl splňovat některá ustanovení ohledně informací o obsažených látek a pokynů pro zpracování uvedených na obalech a v datových listech. Licenci uděluje Německý institut pro zajištění označování kvality výrobků (RAL). V současné době je značkou Modrý anděl označeno osm výrobků z našeho sortimentu.
Označení CE
Označení CE je potvrzení, že výrobek vyhovuje příslušným evropským normám. Pokud existuje harmonizovaná norma EN (nebo ETAG), musí být mít výrobek označení CE, prokazující soulad výrobku s příslušnou normou, která se na něj vztahuje. Tímto označením se výrobce zavazuje k trvalému dodržování a trvalé kontrole specifických standardů kvality svého výrobku. Na obalu výrobku jsou uvedeny společně se značkou CE také podstatné technické údaje o výrobku. Kromě toho musí výrobci pro každý výrobek se značkou CE předložit prohlášení o vlastnostech výrobku, ve kterém jsou uvedeny a zaznamenány důležité technické parametry výrobku. Tato prohlášení můžete rozkliknout na našich webových stránkách u příslušných výrobků.
Značka Ü
Značka souladu nebo zkráceně značka Ü patří v Německu k národním značkám kvality a uděluje ho Německý institut pro stavební techniku (DIBt) na základě kritérií stanovených pro použití výrobku ve stavebním díle. Výrobky, rozdělené do různých kategorií s tímto označením, splňují požadovaná kritéria. Například lepidla na parkety a hmoty pro povrchové úpravy parket musí mít značku Ü, pokud se zpracovávají v místnostech s pobytem osob (zejména v takzvaném řízeném prostředí). V těchto případech stvrzuje označení Ü, že lepidla odpovídají požadavkům na emisní chování.
Francouzské logo VOC
Logo VOC patří od roku 2012 k národním značkám kvality ve Francii. Stavební výrobky jsou zde odstupňovány v závislosti na jejich emisních hodnotách a zařazeny do tříd A+, A, B nebo C. Materiály pro pokládku a lepení parket jsou obvykle označeny třídami A+ nebo A. Označení je povinné pro všechny výrobky, které se zpracovávají v interiéru. Udělení loga výrobku probíhá po provedení příslušné emisní zkoušky výrobcem.
Štítek DGNB-Navigator
DGNB-Navigator je on-line databáze zdarma. Projektanti, architekti, investoři a řemeslníci zde najdou informace z hlediska životního prostředí udržitelných stavebních výrobcích. Tato databáze výrazně usnadňuje plánování a realizaci udržitelných budov. Německá společnost pro udržitelné stavby udává kolem padesáti kritérií, které lze v informacích o výrobku v databázi nalézt. Výrobky s úplnou ekologickou bilancí dostanou štítek DGNB-Navigator s uvedením registračního kódu, který se zadává při vyhledávání v databázi, a tak se lze snadno dostat přímo k požadovanému výrobku.
Systémy certifikace budov
Náš závazek vyrábět a mít certifikovány udržitelné výrobky je založen na přesvědčení, že z udržitelných stavebních výrobků mohou pak vznikat udržitelné budovy. Toto přesvědčení s námi sdílí i projektanti budov. Proto v posledních letech vznikla řada certifikačních systémů budov, které dokumentují udržitelnost stavebního díla. Ty nejznámější certifikační systémy, jmenovitě DGBN a LEED, Vám nyní představíme.
Certifikát DGNB
Německá společnost pro udržitelné stavby (DGNB e.V.) uděluje značku kvality ve stupních DGNB: platinová, zlatá a stříbrná. Pro udělování těchto certifikací vyvinula DGBN vlastní systém hodnocení, který je velmi obsáhlý a vedle ekologických a ekonomických kritérií zohledňuje také sociálně kulturní aspekty budov.
Stavební výrobky se musí pro použití ve stavebním díle aspirujícím na certifikaci v systému DGBN nejprve kvalifikovat a splňovat určitá kritéria. Zvláštní důraz je přitom kladen na vliv výrobku na kvalitu vzduchu uvnitř budovy. Stavební výrobky jsou v systému DGBN klasifikovány ve stupních 1 (nejnižší stupeň) až 4 (nejvyšší kvalitativní stupeň).
LEED
Zkratka LEED znamená „Leadership in Energy and Environmental Design“. Tento certifikační systém budov pochází ze Spojených států amerických a je mezinárodně používaný. Systém uděluje kreditní body za ekologické a sociálně-kulturní standardy hodnocených budov.
Stavební výrobky, které vyhovují hodnotícím kritériím LEED na obsah VOC, dostávají příslušné bodové ohodnocení. Tyto výrobky přispívají ke kvalitě vzduchu v interiéru budov. Kromě toho musí být prokázán původ matriálů a při výrobě musí být využit určitý podíl recyklovaných materiálů. Pokud jsou tato kritéria splněna, může být obal výrobku a jeho datový list opatřen logem „LEED contributing product“ a výrobky pak mohu být použity pro stavbu budov aspirujících na certifikaci LEED.